Hidrosel (Su Fıtığı)

Hidrosel karın zarının bir uzantısı olan processus vaginalisin kapanmamasınabağlı olarak testislerin etrafında sıvı toplanmasına denir. Hidrosel kelime anlamı olarak su kesesi demektir. Çoğunlukla doğumda mevcutur. 2 yaşından büyüklerde cerrahi girişim gerektiren hidrosel sıklığı 10 binde 22 kadardır. Kız çocuklarında da hidrosel görülebilir, buna nuck kanalı kisti denir. Eğer oluşan sıvı iç kasık halkası ile testisler arasındaysa buna kord hidroseli yada kordon kisti denir. Hidrosel, karın boşluğu ile olan ilişkisine göre bağlantılı ve bağlantısız olmak üzere ikiye ayrılır. Bağlantılı tipte kese içerisindeki sıvı karın boşluğuna geri dönebilir. Bu tipte kese boyutlarında çocuğun aktivitesiyle , yatmasıyla veya  testislerin bulunduğu torbanın (skrotum) hafif sıkılması ile değişiklik meydana gelir. Bağlantılı hidrosel potansiyel bir kasık fıtığı nedeni olabilir. Bu tip hidrosellerin %15 i kasık fıtığına dönüşür. Bağlantısız tipin karınla ilşkisi yoktur. Genelde doğumda mevcuttur. Sıvı miktarı genellikle gün içerisinde yada kesenin sıkılması ile değişiklik göstermez. Bağlantılı hidrosellerin karın ile ilişkisi devam ettiği için kasık fıtığı olarak kabul edilip tanı konduktan sonra en kısa sürede  ve en uygun şartlarda ameliyat edilmesi gerekir. Bağlantısız hidrosellerin ise 2 yaşına kadar kendiliğinden geçmesi beklenir. Bu süre sonunda iyileşmeyen hidroseller ameliyat edilmelidir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılmaktadır. Cerrahi işlem dolayısıyla torbalarda kanamaya bağlı hemotom ve sıvı toplanmasına bağlı şişlik (ödem) gelişebilir. Bu şişlik ameliyattan sonra bir ay kadar daha devam edebilir.

Karın ile bağlantısı olan hidrosellerin tek tedavisi cerrahidir. İlaç yada başka bir tedavi metodu yoktur. Kendiliğinden düzelmesi beklenmez. Tedavi edilmediği takdirde hidrosel olan taraftaki testisin, etrafındaki içi sıvı dolu kesenin yapmış olduğu bası nedeniyle büyümesinin ve gelişmesinin olumsuz yönde etkilenme riski bulunmaktadır.


Bu içerik 11.05.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 473 kez okundu.