Hipospadias

Hipospadias, halk arasında “peygamber sünneti” olarak da bilinen, erkek çocuklarda işeme deliğinin penisin ucunda değil altında olduğu bir hastalıktır, bu duruma peniste eğrilik de eşlik edebilir. Tedavisinde ameliyatla işeme deliğinin normalde olması gereken yere getirilmesi hedeflenir. Bu şekilde hastanın ayakta işeyebilmesi ve penisinde eğrilik olmaması sağlanır.

    Kendiliğinden düzelebilecek ya da ilaçla tedavisi mümkün olan bir hastalık değildir. Ancak ameliyat olabilmesi için penisin yeterli büyüklüğe gelmesi beklenmektedir, bu da genellikle 1 yaştan sonra mümkün olmaktadır. Bazı durumlarda hastanın kendi sünnet derisinin ameliyatta kullanılması gerekbilmektedir, bu nedenle hipospadiaslı hastalar ameliyat olmadan önce kesinlikle sünnet edilmemelidir. 

     İşeme deliğinin yerleşimine göre hastalığın ağırlığı belirlenir ve ameliyat sonrası yatış süresini etkiler. Bazı hastalarda birden fazla ameliyat gerekebilmektedir. Ameliyat sonrası peniste idrar sondası bulunacak olup bu sonda 7-10 gün süreyle tutulmakta ve sonda çıkarıldığında hasta taburcu edilmektedir.

Bu içerik 11.05.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 370 kez okundu.