İnmemiş Testis

Zamanında doğan bebeklerde yumurtalar (testisler) normal şartlar altında torbada (skrotumda) bulunurlar. Zamanından önce doğmuş çocuklarda yumurtanın inişi ise zaman alabilir. Yumurtanın inmesi için 3 ila 6 ay kadar beklenebilir. Bu süre içinde de inmeyen yumurtalar inmemiş testis tanısını alırlar. Önerilen girişim ameliyathanede, genel anestezi altında ve gerekli cerrahi ekipmanın yardımıyla yapılır.

Girişim sonucunda yumurtaların (testislerin) torbaya (skrotuma) indirilmesi planlanır. Böylece testislerin normal yerleşimine alınıp aşırı sıcak ortam ve baskıdan kurtarılarak bozulmaması sağlanmış olur. Skrotuma indirilmeyen testislerde, ileriki yaşamda kısırlık ile artmış bir kanser riski mevcuttur.

Cerrahi girişim sırasında testis doğru yere yerleştirilemeyebilir. Nadir durumlarda, testisler doğuştan kasık kanalına inemeyip karın içinde kalabilir. Bu durumda kapalı yöntemle (laparoskopi) karın içine bakılması gerekebilir. Bu durumda birden fazla ameliyat gerekli olabilir. Ameliyat sırasında kasık fıtığı saptanırsa tamir edilmesi gerekebilir. İşlem skrotumda renk değişikliği ile şişliğe yol açabilir. Çok ender olarak testis boyutları azalabilir ve testis fonksiyonları kaybolabilir. Yine çok ender olarak bozulmuş ya da tamamen fonksiyonunu yitirmiş testislerin çıkartılması gerekebilir.

Bu içerik 11.05.2019 tarihinde yayınlandı ve toplam 303 kez okundu.